D Vitamini Eksikliği ve Kilo Vermede Etkisi

D Vitamini Eksikliği ve Kilo Vermede Etkisi

D Vitamini Eksikliği ve Kilo Vermede Etkisi
D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır. D2 ve D3 olmak üzere 2 form da bulunmaktadır.
D2 vitamini bitkisel kaynaklı, D3 vitamini ise hayvansal kaynaklıdır. En önemli etkisi; kemik yapımında ana rolü üstlenen, kalsiyum ve fosfor emilimini sağlamasıdır.

Eksikliğinde Ne Gibi Belirtiler Görülür?
Bir çok bireyde D vitamini eksikliğine rağmen herhangi bir belirti görülmez. Eksiklik bazen genel bir vücut ağrısı veya yorgunluk olarak kendini gösterebilir.

Osteomalazi; D vitamini eksikliğine bağlı gelişen, yetişkinlerde görülen kemiklerin yumuşaması ve kemiğin zayıflamasına neden olan bir hastalıktır.
Raşitizm; kalsiyum depolanmasının yetersiz olmasıyla kemiklerde ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. En sık görüleni ise D vitamini eksikliğine bağlı süt çocukluğu döneminde gelişir.
- Tip-2 diyabet; D vitamini, glikoz metabolizmasını düzenlemektedir. Yapılan çalışmalarda D vitamini yetersizliğinde diyabet ve hipertansiyon gibi metabolik  hastalıkların arttığı görülmüştür.
Sık sık soğuk algınlığı; D vitamini eksikliğine bağlı olarak, bağışıklık sisteminin görevini yerine getirememesi sonucu enfeksiyon sıklığında artış meydana gelebilir. Bu durum özellikle çocuklarda kendini göstermektedir.
Kemik ağrıları; eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücutta kendini gösterebilir.
Kas ağrıları; iskelet kaslarının güçsüzleşmesine neden olur ve bu durum bireyde halsizlik olarak görülür. En ufak hareketi bile yapmakta güçlük çekerler.
Kafada terleme; D vitamini eksiliğinde özellikle çocuk ve yaşlılarda başın arka kısmında terleme meydana gelir.
Depresyon; çok yoğun olarak depresyon hâli görünmese de birey kendini hep hüzünlü hissedebilir.

Kilo Vermede Etkisi
Yapılan bilimsel çalışmalarda; D vitamini eksikliğinin, Tip-2 diyabet (şeker hastalığı) ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.  D vitamini eksikliğine bağlı olarak insülin direnci etkisini artırmakta ve özellikle bel çevresinde yağlanmaya yol açmaktadır.

D vitamini Kaynakları Nelerdir?
Balık yağı, süt ve süt ürünleri, sardalya , uskumru, ton balığı, somon, tereyağı, karaciğer  ve yumurta sarısı gibi besinlerde D vitamini bulunur fakat insan vücudu için yeterli değildir.
D vitamini en çok güneş ışınlarından alınır. Ülkemizde yaz aylarında pencere önünde, 15-30 dakika kollar ve bacaklar açık bir şekilde güneşlenmek yeterli olacaktır.

Eksikliğinde Ne yapılmalı?
D vitamini düzeyinizi öğrenmek için önce tahlil yaptırmalı ve eksikliğinde hekiminizin size önerdiği dozda ve sıklıkta D vitamini takviyenizi almalısınız.

Sağlıklı günler...

Instagram

Güncel Yazılar