Detoks (Detox) Var mı?

Detoks (Detox) Var mı?

Detoks (Detox) Var mı?
Her bireye, danışana veya diyetisyene göre durum değişebilir. Tabi ki beslenmede detokstan bahsediyorsak.Evet detoksun anlamı arınmadır. Bedenimizde bu işlemi yapan organlar mevcut zaten (örn.;böbrek,karaciğer gibi). Peki bize mucizevi gibi gösterilen suların içerisine atılan meyveler onların sularını içmeler sadece sıvı beslenmeler (ki bireyin sağlık durumuna göre değişebilir.) aç kalmalar vs. vs.
Sağlıklı bir birey olduğumuzu varsayıyorum. Kilodur bu alınır verilir diyorum.
Şu evrede vücudumdaki suları atmışım tartı da kilogram olarak 1-2 kg eksik görünmüşüm sizce bu bana ne katar? Yine o hafta o 1-2 kilogramı alabilirim. Sabah-öğle- akşam sıvı beslenmişim. Smootieler içmişim ağzıma ekmek sürmemişim.
Sizce hayatımı ne zamana kadar böyle devam ettirebilirim?
Eğer ben o 1-2 kilogramı hep vermek istiyorsam sürekliliğim olmalı. Hiç mi imam bayıldı,pilav, cacık üçlüsünden yemeyeceğim? Neden kendi nefsime bu işkenceyi yapayım. Detoksu yaptım diyeyim 5 gün sonrada bu saydığım öğünü yedim. Nerde kaldı detoks? Detoksun da bir ağırlığı olması lazım öyle değil mi? Azıcık saygı duyayım. Ama yok ben Türk mutfağını seviyorum. Lahmacun da yerim, Mantıyı da yerim. Detoks bize göre değil. Yarına mantı yiyeceksem detoks yapacağım diye mutfakta harcadığım değerli vaktime yazık. (bakın mantı yiyin demiyorum lütfen-misal)

Evet işin duygusal yanı bu şekilde. Bir de sağlık açısından bakalım.

Bir çılgınlıktır aldı başını gidiyor. Tutamıyoruz efendim.
Sabah kalkıp tuvalete gittiğinizde bakın idrarınıza, koyu mu? Evet bireylerde %90 koyu renk idrar. Nedeni ne? Böbrek işlevini yerine getirip detoks (toksinlerden arınma) işlemini halletmiş.
Adet dönemlerinde oluşan ödeme gelelim (ki bu tıp biliminde ödem olarak geçiyor mu acaba?) Gayet doğal bir süreç değil mi? İki gün sonra inecek o göbek gidecek o şişkinlik. Yediklerimize dikkat etmedikten sonra sittin sene detoks yapsak ne fayda. Suyumuzu dozunda-bunalmadan sırf 3 litreye (vb) tamamlama psikolojisine girmeden güzelce tüketip, yeterli ve dengeli beslendikten sonra gerçekten gerek var mı detoksa? Bırakın bu işlemi organlarımız biz istemesek de yerine getiriyor zaten.

Son söz;
Keşke mucizevi bir besin olsa da hemen kilolardan kurtulsanız öyle değil mi? Üzgünüm ama 3-5 günlük detokslar sizi kandırmacadan öteye gidemez.
Kendinize festival tadında mükemmel sofralar hazırlayın.İçerisinde kurubaklagilerden tutun da doymamış yağlara dek kaliteli besinlerimiz bulunsun. Çünkü vücudumuzun işleyebilmesi için bunlara ihtiyacı var. Dozunda yedikten sonra vücudunuz size teşekkür edecek ve bu ödülü de size mutluluk hormonu salgılayarak verecek. Sevgili okur sizden ricam lütfen bedeninize detoks zorbalığını yapmayın. Size yetecek miktarda; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral tüketiniz. Hayat salatayla geçmez. Enerjiye ihtiyacınız var.

Sağlıkla kalın...

Instagram

Güncel Yazılar