Bel Ölçümü

Bel ölçümü nedir?

Bel çevresi ölçümü, vücudunuzun karın bölgesi etrafında (orta kısım) aşırı yağ birikip birikmediğini anlamak için yapılan basit bir kontroldür.

Vücudun bel ve karın bölgesinde toplanmış aşırı yağ, devam eden sağlık sorunları geliştirme riskinizin önemli bir işareti olabilir. Aşırı vücut yağının karın bölgesi etrafında toplanması, kalça ve baldırlarda toplanmasından daha fazla sağlık riski taşır.

Boyunuza veya yapınıza bakılmaksızın, çoğu yetişkin erkekler için 94 cm'den ve kadınlarda 80 cm'den daha fazla olan bir bel ölçümü, kalp, böbrekler, karaciğer, sindirim organları ve pankreaları kaplayan iç yağ kalıntılarının bir göstergesidir. Bu kalp hastalığı ve inme riskini artırabilir.

Bel ölçümü, vücudunuzun orta bölgesi etrafında taşınan yağ miktarını ölçerek risk değerlendirmeye yardımcı olur. Vücut kütle indeksinizi (VKİ) ölçmekle birlikte kullanılabilir. Bu iki hesaplama birlikte, aşırı vücut yağlanma riskinizle ilgili bir sonuç verir.

Aşağıdaki ölçüm adımlarını takip ederek ölçüm değerlerinizi kontrol edin ve çıkan sonuç doğrultusunda risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, ne yapabileceğiniz konusunda lütfen bizimle iletişime geçin.

Doğru ölçüm nasıl yapılır?

  1. Kalça kemiğinizin tepesini ve kaburganızın altını bulun.
  2. Normal şekilde nefes almaya devam edin.
  3. Mezuranızı bu noktaların ortasına yerleştirin ve belinize sarın.
  4. Ölçümlerinizi kontrol edin.

Referans değerler

  Bel ölçümünüz aşağıdaki referans değerlerden büyükse sağlığınız risk altında olabilir.
Erkek  94 cm ve Üzeri (yaklaşık 37 inç)
Kadın 80 cm ve Üzeri (yaklaşık 31.5 inç)

Bu yönergeler Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tavsiyelerine dayanmaktadır.

Ölçümler kime uygulanır?

Bel çevresi, gebelik, karın bölgesinde şişme olduğu tıbbi durumlar ve Aborijinalılar ve Torres Boğazı Adaları halkları, Güney Asya, Çinli ve Japon yetişkinleri gibi belirli gruplar için daha az doğrudur. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bel ölçümleri yalnızca yetişkinler için kronik bir hastalık geliştirme riskini kontrol etmek için kullanılmalıdır.

Instagram

Güncel Yazılar