Vücut Kitle Endeksi

Vücut kitle indeksi veya VKİ (BMI - Body Mass Index), boyunuz için sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Bel ölçümü, vücudunuzun orta kısmında bulunan yağ miktarını ölçerek risk değerlendirmeye yardımcı olduğundan, VKİ değerinizi bel çevresi ile birlikte düşünmeniz önerilir.

VKİ nedir?

VKİ, kilonuzu boy ölçünüz ile karşılaştırır ve kilonuzu (kg. cinsinden) boy ölçünüze bölmek suretiyle hesaplanır. Boyunuz için "Düşük Kilolu", "Sağlıklı Kilolu", "Fazla Kilolu" veya "Obez" olup olmadığına dair bir fikir verir. VKİ, sağlık çalışanlarının kronik hastalık riskini değerlendirmesine yardımcı olmak için kullanılan hesaplama araçlarından biridir. Bir diğer önemli araç bel çevresi ölçümüdür.

Vücut Kitle Endeksi (BMI)

  • Boy

  • Kilo

BMI Hesapla

BMI, 18 yaşın üzerindeki insanlar için yararlı bir ölçümdür. Ancak bu sadece bir tahmindir. Yaş, etnisite, cinsiyet ve vücut kompozisyonu dikkate alınmaz. Bel ölçümü ve diğer risk faktörlerini de kontrol etmenizi öneririz.

Bu hesaplama hamile kadınlar veya çocuklar için dikkate alınmamalıdır.

Bel Ölçümü

Bel çevresi ölçümü, vücudunuzun karın bölgesi etrafında (orta kısım) aşırı yağ birikip birikmediğini anlamak için yapılan basit bir kontroldür. Vücudun bel ve karın bölgesinde toplanmış aşırı yağ, devam eden sağlık sorunları geliştirme riskinizin önemli bir işareti olabilir. Aşırı vücut yağının karın bölgesi etrafında toplanması, kalça ve baldırlarda toplanmasından daha fazla sağlık riski taşır.

Instagram

Güncel Yazılar